Veganství – nejen známka respektu k živým tvorům

Nejde pouze o odmítání konzumace živočišných produktů. Veganství patří mezi zdravý životní styl a to i na základě podložených lékařských výzkumů po celém světě. Bylo dokonce prokázáno, že v případě adekvátního a správně rozvrženého neboli sestaveného jídelníčku, se jedná o stravu vhodnou pro všechny věkové kategorie, tj. i pro děti a seniory.
 miso polévka
Důvody v rámci rozhodnutí se pro veganství jsou různé, může to být z ohleduplnosti k životnímu prostřední, z důvodu etického. Mnozí se však shodují na zásadním argumentu – díky vegetariánské stravě se cítí lépe. Jejich tělo není zatěžováno, a to nejen živočišnými produkty.
 
 
Vyvážený jídelníček vegana
 
Věřte, že i vegetariánská strava je pestrá, bohatá a vyvážená. Rozhodně vegan není ochuzen o delikátní a hodnotné potraviny. Kromě ovoce, zeleniny – zejména je vhodná listová, luštěnin, obilovin, ořechů a různých zdravých semínek je vhodné zařazení do veganské životosprávy – tofu, tempeh, šmakoun, rostlinné mléko a rostlinné sýry apod. Na trhu jsou k dostání i speciální sladkosti neobsahující mléko či vejce.
 
 exotická snídaně
Výhody veganství
 

  1. Lepší trávení – rostlinná strava je bohatá na vlákninu, díky tomu se tak tělo dokáže snadněji zbavit nepotřebných zbytků, zatímco živočišná strava je bez obsahu vlákniny, což má negativní vliv na střevní problémy.

 

  1. Účinné antioxidanty – díky veganství, které je založeno na rostlinné stravě, která je bohatá na antioxidanty, je tak velmi pozitivní vliv v rámci prevence proti předčasnému stárnutí pokožky, a rovněž ochrana před působením škodlivých volných radikálů. Právě dostatek potravin s obsahem antioxidantů eliminuje příznaky stárnutí lidského organismu a posiluje nejen srdeční sval.

 

  1. Prevence vzniku rakoviny – potraviny se značným obsahem vlákniny, což je základ vegetariánské stravy, eliminují riziko vzniku rakoviny.

 

  1. Energie a redukce hmotnosti – díky konzumaci rostlinné stravy není tělo zatěžováno, což má pozitivní vliv na přínos dostatečné energie a zejména na redukci váhy, především je viditelný efekt v rámci úbytku váhy při přechodu na vegetariánskou stravu.