Jak si žít ve vatě?

Většina českých rodin se shodne v tom, že by uvítala zlepšení finanční situace. Mnoho českých rodin se také shodne v tom, že kdyby se stala nějaká nečekaná událost, neměli by po ruce finanční rezervu.
Přitom experti se shodují v tom, že každá rodina (týká se to samozřejmě i jednotlivců, těch obzvlášť) by měla mít našetřeno pro nečekané chvíle půlroční příjem. Minimum je pak tříměsíční příjem. Této částce, která je naspořena pro „jistotu“ se říká vata. Je celá řada situací, které se mohou přihodit a které se především mohou přihodit neplánovaně.
dětské pokladničky
·         Onemocníte a skončíte na dlouhodobé nemocenské
·         Vyhodí Vás ze zaměstnání
·         Porouchá se Vám v domácnosti spotřebič, který nemůžete postrádat a který už je neopravitelný, případně je jeho užívání životu nebezpečné
·         Přijde Vám vyúčtování za energie v podobě značného nedoplatku za služby
·         Dítě dostalo zajímavou studijní nabídku, která ovšem není tak docela zadarmo
 skleněná pokladnička

Našetřete si rezervu

To je jen malý nástin možností, důvodů byste jistě našli sami podstatně více. Když chybí rezerva, je to špatné. Lidé jsou pak často nuceni k tomu, aby udělali špatná rozhodnutí. Jako například, aby si vzali nevýhodné půjčky.
Přitom, i když máte malý plat, měli byste alespoň 10% příjmů šetřit na horší časy. Zdá se to jako nemožné, ale opravdu by to nešlo?
prasátko na penězích
Co kdybyste zkusili:
·         Odkládat do pokladničky všechny vysoké mince v hodnotě 10, 20 a 50 Kč
·         Opravdu využít i zbytky v lednici a nevyhazovat je do koše či záchodu
·         Zařadit do jídelníčku více luštěnin na hlavní jídlo, které jsou nejen velmi levné, ale také velmi zdravé a také jednoduché na přípravu
·         Posílat peníze na společný účet. Je celá řada partnerů, kdy každý má solidní plat, ale hospodaří každý zvlášť. Složí se jen na nájem a jídlo. Kdyby hospodařili s penězi společně, rodinný rozpočet by byl nesrovnatelně vyšší.