Máte doma zvířátko?


Na velikosti záleží
V případě, že se rozhodujete, s jakým společníkem hodláte sdílet svůj životní prostor, velikost je zcela jistě jedním z faktorů, které je nutné zvážit. Těžko si do bytu dva plus jedna můžete nastěhovat krokodýla, nebo třeba žirafu, ačkoli v případě, že byste si otvírali vlastní malou zoologickou zahradu by tyto možnosti připadaly naprosto přirozenou volbu.
 modrý papoušek
Druhý důležitý faktor: hravost a přítulnost
Většina lidí si nepořizuje zvířecího miláčka proto, aby se na něj chodila pouze a jen koukat. Toužíme po tom moci se se zvířátkem přitulit a pomazlit (zejména pak, pokud v domácnosti žijí také děti), nebo se alespoň bavit tím, co má ve zvyku během dne provozovat za činnosti.
Málokdo by si domů asi pořídil lenochoda, i kdyby k tomu měl možnost. Tato zvířata se nevyznačují velkou přítulností a podívaná na ně je přinejmenším fádní.
 zlatý křeček
Vhodní kandidáti
Na základě zmiňovaných charakteristik lze tak do užšího výběru vhodných kandidátů na pozici domácího mazlíčka, kterého si chceme vzít do menších obytných prostor, možné nominovat následující zvířata:
ü  Rybičky – sice se s nimi nedá pomazlit, ovšem podívaná na ně je balzámem pro duši. Navíc jediný nepořádek, který po nich můžete očekávat, je špinavé akvárium.
ü  Hlodavci – nejčastěji se jedná o křečky a morčata, jelikož tito společníci bývají malého vzrůstu a je možné s nimi dobře nakládat. Někdy bývají i mazlivými. Největší variantou hlodavce, kterého si lidé pořizují do bytu či domu, bývá zřejmě zakrslý králík – tento je výjimečný svým sklonem k mazlení a je tedy potěchou pro něžné duše i děti.
ü  Psi – spíše menší plemena těchto nejoblíbenějších domácích mazlíčků mohou udělat svým vlastníkům mnoho radosti, ovšem zároveň též vyžadují značnou péči a pozornost, ať už se jedná o jejich venčení, či návštěvy zvěrolékaře a podobně.
akvarijní rybka
ü  Kočky – kočky povětšinou nenabývají větších rozměrů, z hlediska velikosti se tedy do bytových jednotek hodí. Problémem však může být jejich osobnost, kterou lze (například oproti psovi) mnohem obtížněji korigovat.