Proč jsou u nás fotbal a hokej nejpopulárnější sporty?

Mnoho lidí, kteří se žádnému sportu nevěnují, rádo sleduje nejrůznější sportovní zápasy a fandí svému oblíbenému týmu. Ovšem zdaleka ne všechny sporty jsou u nás stejně populární nebo sledované. V našich končinách jsou pak zdaleka nejoblíbenější hokej a fotbal. U nich fanoušci sledují i nižší soutěže, nejen ty mistrovské, i když těm se samozřejmě dostává největší pozornosti. Většina z nich má svůj oblíbený tým, za který jsou ochotni doslova bojovat. To má samozřejmě co dělat s tím, že jsou díky tomu součástí určité skupiny a mají pocit, že někam patří. A to je pro každého člověka velmi důležité.

mládežnický fotbalový zápas

 

Otázkou však může být, proč zrovna hokej a fotbal. Máme značnou spoustu jiných sportů, ze kterých si můžou vybrat. Proč tedy zrovna tyto dva? Má to hned několik důvodů.

 

Tím hlavním je jejich propagace. Jak fotbalové, tak hokejové svazy dávají na propagaci značnou částku peněz. Díky tomu jsou mnohem více vidět a přilákají tak pozornost více lidí. Ti si pak často i kupují lístky na zápasy, čímž dávají více peněz oněm svazům, které je následně použijí na ještě větší propagaci. Jedná se v podstatě o stále rostoucí spirálu.

 

útok na branku v hokeji

 

Ovšem to samozřejmě není jediný důvod. Je zde také fakt, že kontaktní nátura těchto her a také konstantně se měnící situace, kdy se míč či puk dokáže dostat od jednoho soupeře ke druhému a zase zpět během několika vteřin, je pro člověka velmi poutavá. Nehledě na to, že jsou zde často vytvářeny situace očekávání, kdy se například útočník blíží k brance.

 

Není tedy divu, že právě tyto mají pro lidi velkou přitažlivost. Možná bychom si však měli uvědomit, že ať už je to místní liga či mistrovství světa, stále je to jen hra, na jejímž výsledku příliš nezáleží. Případná prohra tedy rozhodně není konec světa, i když se to tak může některým lidem zdát. Není tedy potřeba je brát příliš vážně.