Zkusit horolezectví? Proč ne?

Stoupáte do výšin. Držíte se skály a s vaším partnerem vás spojuje jen tenké lano. Jste závratně vysoko. Když vám to výstup dovolí, otočíte se a kocháte se výhledem do okolí. Užíváte si této nezvyklé krásy. Tak to je sonda do pocitů horolezce. Jak se jim stát? Začněte pořízením materiálu, jak se v jiných sportovních disciplínách říká, sportovní potřeb. Možná vás zarazí poměrně velká finanční náročnost, ale vězte, že ten „vercajk“, jak se lezeckému vybavení, mezi horolezci říká, vám vydrží dlouhé roky.

K vrcholu

Pokud jste se rozhodli začít s horolezectvím, budete potřebovat sedací úvazek, pár karabin, nějaké jistítko, expresky (to jsou karabiny propojené popruhem), kus metrážového lana různých tloušťek na smyčky a přilbu. Také si vyberte vhodné lezečky, tedy obuv na lezení. Boty si extrémní lezci kupují o dvě až tři čísla menší než jiné boty, vy ze začátku takové věci nedělejte. Jednak určitě z počátku nepolezete tak obtížné cesty, kde byste tuto vychytávku ocenili, a jednak, lezení si chcete užít, ne jim protrpět.

K lezení potřebujete partnera. Ideálně ve stejné váhové kategorii. Pokud nepřemluvíte žádného kamaráda, nezoufejte. Vyrazte někam na cvičné skály. K někomu se jistě bez problému přidáte.

Cestou do skal

A jsme u toho. Cvičné skály. To jsou skalní masivy, které najdeme v podstatě všude v přírodě. Jejich seznam najdete na webu horolezeckého svazu. Z tamních diskuzí pochopíte, které jsou nejoblíbenější. Na těchto skalách jsou již zajištěné horolezecké cesty, zpravidla všech stupňů obtížnosti. Začněte zdolávat ty nejjednodušší. Než ale přistoupíte k prvnímu výstupu v životě, nechce si vysvětlit práci při jištění, povely a další záležitosti postupného výstupu. Je žádoucí si jištění vyzkoušet. Nejde o něco výjimečně složitého, ale zachycení pádu prvolezce, s vámi docela zahýbá. Přímo pořádně škubne. Po nácviku začněte stoupat, pro začátek na tom správném konci lana. Jako druholezezc.