Upravená plocha kolem domu

Venku začíná být čím dál více větší teplo, sluníčko krásně svítí a já jsem jak na trní, protože vím, že přišel „můj čas“. Můj čas na zvelebování okolí mého domečku. Nový dům mám postavený, ale to okolí, ten nesrovnaný terén, plevelná zahrada, na které se už druhým rokem snažím bezúspěšně něco vypěstovat (plevel byl zatím vždy rychlejší než zelenina), to mi nedá spát. A tak přemýšlím a hledám rady, kde se dá, co s tou plochou kolem domu udělat, aby to i u mého domu vypadalo alespoň tak upraveně, jako u sousedů.

divoká zahrada

Pochopitelně bych si mohla pozvat nějakou firmu, která by mi mohla vytvořit nádhernou zahradu, srovnat terén, vybudovat pojezdové cesty a pochozí cestičky, zasadit stromy, keře, dodat estetické a pohodlné vyvýšené záhony, upravit předzahrádku s potůčkem a umělým jezírkem a kolem rákosí a půdopokryvné růže atd. Představu mám docela jasnou a vidím to v pestrých barvách, slyším zurčící vodu potůčku, cítím tu vůni květin a nechávám na sebe působit všechnu tu harmonickou krásu. Protože ale moje finanční situace není zrovna dvakrát veselá, musím uvažovat jinak. Musím přemýšlet, co zvládnu udělat sama.

upravená předzahrádka

V první řadě zajdu k sousedům a poprosím je o pár koleček hlíny, kterou před časem při stavebních úpravách vykopali, a neví, co s ní. Při troše štěstí a úsměvů by to mohlo být zadarmo. To by bylo na předzahrádku, která je nejvíce všem kolemjdoucím na očích. Těch pár koleček (deset, patnáct?) zvládnu odvozit sama. Rozhrnu hlínu na předzahrádku, urovnám a budu mít základ pro své další plány. Než mi tam stihne vyrůst plevel, zasadím si půdopokryvné rostliny. Břečťan dostanu už zakořeněný od rodičů, růže a nějaké další půdopokryvné rostlinky si dokoupím. Budu vybírat nějaké odolné a nenáročné na péči. A protože je zde kamenitá půda (některé kameny dosahují i délky 1 metru a šířky 50 centimetrů), dozdobím si předzahrádku pěkně těmito kameny. Možná ji kameny ohraničím na způsob nízké suché zídky, nebo možná vyplním předzahrádku kameny i uvnitř. Tohle určitě zvládnu. Sama. Už se na to své umělecké dílo moc těším. Hned zítra začnu. A pak si naplánuji další postupné kroky, jak zvelebit svoji zatím divokou zahradu. Hlavně nechtít všechno hned, to bych z toho měla akorát chaos. V hlavě i na pozemku.