Závit jako technický prvek

Závit jako technický prvek se dá využívat opravdu na mnoha místech, takže má obrovské uplatnění. Důležité je rozhodně zvolit správný typ závitu

Závit jako technický prvek

Různé druhy

Při konstruování různých součástí používáme mnohdy závity, protože za pomocí nich se dá snadno spojovat nespočet součástí. A proto je závit rozhodně velmi užitečným prvkem, který si najde uplatnění v mnoha výrobních firmách zabývajících se obráběním kovů. Závit není rozhodně jenom jeden, protože jich máme mnoho druhů, kdy každý má svá specifika. Nejprve si je musíme rozdělit podle tvaru, protože může být válcový nebo kuželový.

rezavý šroub

Rozhodně nemusí mít jenom jednu šroubovici na otočení, protože se požívají také vícechodé závity. Velmi důležitým pojmem je rozhodně stoupání, kdy třeba takový metrický závit jich může mít mnoho druhů. Volba záleží samozřejmě na konkrétním případu. Nejčastěji se používá metrický, ovšem potom tu máme také Whitworthův, jenž má úhel 55 stupňů a speciální tvar. Už není moc používán, kdy jej můžeme vidět například při opravách, přičemž to byl právě předchůdce metrického závitu.

Whitworthův závitník

Jestliže potřebujeme vyrobit konkrétně tento typ závitu, tak k tomu potřebujeme rozhodně vhodný nástroj. Nedá se řezat jen tak něčím, a proto si můžeme zakoupit závitníky Whitworth, které jsou buď jednotlivě nebo celá sada. Nejčastěji k ručnímu vyřezání potřebujeme dva až tři závitníky, což zajistí hezky a přesně vyřezaný závit. Výroba je stejná jako u těch klasických, protože nám stačí vratidlo, závitníky a olej, kdy se můžeme vrhnout do běžného ručního řezání závitů.

řezání závitu

Nástroj nám zajistí přesný tvar závitu s určitým stoupáním, a proto se na něj můžete kdykoliv spolehnout a vyřezat si závit dle potřeby. Nástroje jsou vyrobeny z rychlořezné oceli, která nám zajistí dobrou pevnost nástroje, což nám skutečně zajistí, že s ním vyřežeme bez problémů spoustu závitů a stále nám bude spolehlivě sloužit. Do karet nám navíc hraje nízká cena, a to i u celé sady, takže se nemusíte bát, že by Vás výroba těchto závitů vyšla na spoustu peněz.