Unikající vody v domácnosti už se nemusíte obávat

Lidé, kteří pamatují reálný socialismus, si možná ještě dovedou vybavit momenty, které díky omezeným technickým možnostem nesmírně komplikovaly život. Toto platilo i v oblasti instalatérské profese. Kupříkladu když jste si nechali rozvést podlahové vytápění, podstupovali jste obrovské riziko, že v případě praskliny a úniky vody z topného systému, musíte rozbourat celou podlahu. Toto bylo zvláště nepříjemné v obytných prostorách s nábytkem, například v obývacím pokoji, odkud jste museli nejprve všechno vystěhovat, a poté následovala drsná realita s pneumatickým kladivem, se sekáčem a palicí.

instalatérské nářadí

Dnes však existují metody detekce úniku vody natolik přesné, že vám lokalizují místo havárie s přesností na čtvereční milimetry, takže pak už stačí jen odkrýt malý kousek podlahy a závadu odstranit. Tyto metody lze samozřejmě využít i v jiných případech, kdy např. praskne voda ve zdi a voda uniká do zdiva tak rychle, že vytvoří na celé stěně mapu, a vy nemáte šanci pouze vizuálně určit, kde k závadě došlo. Opět byste museli oklepávat omítku po celé trase potrubí, ale to už dnes neplatí.

vodovodní baterie

Těmi metodami lokalizace úniků vody jsou akustické (poslechové) tyče Hykron a formovací plyn s obsahem vodíku, tedy nejlehčího plynu ve vesmíru, který díky své nízké atomární hmotnosti velmi snadno pronikne i nesmírně drobnými tryskami. Pomůže vám tak odhalit i některé závady, které se jeví jako skryté, a odkud například uniká voda kamsi do podzemí, což je případ sklepních vodovodních rozvodů.

Jak vidíte, instalatéři dnes pracují s technologiemi, o kterých se lidem za socialismu ani nesnilo, a které v té době tudíž nebyly ani nikomu dostupné. V současné době je havárie na vodovodním řadu snáze řešitelná a hlavně mnohem rychleji, než dříve. Nemusíte se tedy obávat žádné praskliny v potrubí a armaturách.