Střešní okna

Půda může zabírat až pětadvacet procent celých prostorů domu – proč toho nevyužít a neudělat z tohoto prostoru další obyvatelné místnosti nebo třeba druhou koupelnu? Spousta lidí tvrdí, že je to proto, že podkrovní pokojíky jsou malé a tmavé. Na to máme řešení – střešní okna. Jejich vhodné použití zajistí nejenom prosvětlenou místnost, ale také více světla než fasádní okna, a jednak dodají bytu či domu neobvyklý a designérsky zajímavý vhled.

Výhody střešního okna

–          Vytvoří jedinečnost prostoru
–          Osvětlí půdu či podkrovní pokoj
–          Přirozené větrání
–          Neobvyklý výhled na okolí

Počet oken
Designérové doporučují, aby okna odpovídala asi 10% místnosti, takže o tom, kolik oken by bylo ideální nainstalovat právě do vaší místnosti, je nutné přemýšlet ve větším rozměru. Záleží jednak na užití místnosti, ale také na tom, jak to odpovídá designu místnosti a interiéru, ale také celému domu. Všechno v interiéru má svou roli – symetrie stěn a doplňků, vzhled omítek ale také nábytku, jakou atmosféru na člověka dýchá, když do pokoje vejde.

Jak okna instalovat?
Existuje spousta možností a kombinací. Nejčastěji se okna instalují samostatně, dvě nebo tři, oddělené zdí s omítkou. Oblíbené jsou také dvě a více oken vedle sebe, střešní okna ale mohou být i nad sebou.

Materiál
Můžete si zvolit dřevo, které je většinou bezúdržbové. Doporučuje se instalovat v místnostech s vyšší vlhkostí. Můžete si ale zvolit také střešní okna plastová.

Ovládání
Existují okna, která se ovládají jenom ručně tedy manuálně, ale můžete si zvolit i ta, která se otevírají pomocí elektrického ovládání, dokonce i na dálkový ovladač – toto zařízení se hodí hlavně do špatně dostupných míst. Dnes se také na tyto okna doplňují různé druhy zastínění – rolety, žaluzie, atp. Pakliže si instalujete více než jedno okno, doporučuje se využít právě možnosti elektrického ovládání.