Mravenci nejen v kredenci

Aby byl boj s mravenci úspěšný, je potřeba zjistit, co na jejich odchod funguje. Protože pokud netropí neplechu na právě vysázených záhonech, nezdobí trávník pověstnými kopečky či se nenastěhují do připravených květináčů, jsou mravenci velmi užiteční. V přírodě fungují jako stoprocentní odklízeči odpadu. Ale protože žijí v symbióze se mšicemi, jejich pobyt v zahradě bývá nevítaný. Roznášejí je po celé zahradě, protože mravencům chutná jejich sladká šťáva, kterou produkují. Jedním ze způsobů, jak zlikvidovat nechtěné mraveniště uprostřed udržovaného trávníku, je vroucí voda.

Mravenci v kuchyni

Osvědčený způsob, jak přímo z konvice se zaleje místo, ve kterém si budují svůj nový domov. Mnohdy jsou vstupy patrny až při odhrnutí dlažební kostky v zahradním chodníku. V této objevené spáře bude zásah nejjistější. Další, méně známou metodou je použití prosa. Je to jeden z nejvíce ekologických a pro okolní přírodu šetrných způsobů, jak mravence vystrnadit. Protože jim proso nejen zapáchá, ale když nabotná, ucpe všechny uličky. Čímž přinutí mravence k opuštění zabrané lokality a vy máte po problému. V případě, že se v zahradě v danou dobu nepohybují ani děti, ani domácí zvířata, účinnou zbraní na odstranění mravenců je kyselina boritá. Stačí ji rozředit v hrnku teplé vody, přidat lžičku cukru, dobře promíchat. Do takto připravené směsi namočit vatové tampony. A ty pak nastražit na ohrožená místa. A zabránit tak jejich vstupu do mraveniště. Jako prevence a zároveň i dezinfekce působí v zahradě hašené vápno. Jímž ještě 14 dnů před výsadbou celou zahradu posypete. Mravenci si budou určitě hledat jiné stanoviště. 

Mravenci v zahradě

Pokud se stane, že mravenci se objeví i ve vaší kuchyni, důvodem může být čerstvě sklizená zelenina, na které jste je dovnitř přenesli. Nebo si našli cestu sami. Hlavními dveřmi či přes okenní parapet. Stačí jim ke vstupu opravdu skulinka. V tomto případě je velkým pomocníkem jedlá soda. Kterou posypete jejich vstupní cestičky. A zamezíte jejich přemísťování. Rovněž kukuřičný škrob je pomůže vystrnadit. Je to další způsob, jakým se jich zbavit bez chemie. Kterou bychom v domácím prostředí určitě používat nechtěli.