Kapesné pro děti

V dnešní době všechno stojí více peněz než kdysi. Určitě si toho starší všímají mnohem víc než děti a celkově mladí a mladiství, kteří zažili ceny už takové, které jsou teď, protože za tu dobu, co jsou tady, se ceny nějak rapidně neměnily, a navíc to naši mladiství, když byli ještě děti, neřešili a nevnímali. Každopádně doba se posouvá, a i když jsme my jako mladí třeba od svých rodičů peníze nedostávali, rozhodně to není důvod k tomu odepřít dávat kapesné našim dětem. Moc dobře všichni, kteří mají děti ví, že zájmy našich dětí a zájmy nás samotných rodičů se od doby puberty moc neslučují a každý má úplně svůj jiný názor a pohled na danou věc.

peníze

Dítě začne chtít nosit například úplně jinou módu a tak se může stát, že se dříve projevovaná radost, když na narozeniny dítě dostalo oblečení, mění mnohem rychle na nechuť a zklamání, protože náš styl je úplně někde jinde než styl našich dětí. V tomto případě je mnohem lepší nechat dítě vybrat si oblečení samo, protože se mu do stylu nestrefíme (a obzvlášť ne v pubertě). S tím se logicky pojí finance. Dát dítěti kapesné, aby si danou věc koupilo samo, nebo s ním jet přímo do obchodního centra a zaplatit mu to? Záleží, z jaké strany danou věc vezmeme.

peníze

Na jednu stranu svěřit dítěti peníze je dost odvážný krok, protože dítě ještě úplně neví, jak s penězi nakládat a koupí si blbost. Ale od čeho pak kapesné jsou? No aby si to dítě tu blbost koupilo (hovoříme o pubertálním věku) a aby si udělalo radost, protože ve 13 po dítěti rozhodně nemůžeme chtít, aby si menší kapesné ukládalo a spořilo. A také kdy jindy se má naučit hospodařit s penězi než v tomto věku a právě se svým kapesným.

Na druhou stranu dítě v dnešní době už zkrátka peníze potřebuje, může se stát cokoliv, zapomene svačinu, pití, peníze na autobus, něco bude muset zaplatit ve škole… Zkrátka peníze jsou potřeba a kor v dnešní době, proto rozhodně není šlápnutí vedle dát svému dítěti nějaký menší obnos měsíčně. Bude si věcí více vážit, protože zjistí jejich pravou hodnotu a cenu. Je ale důležité určit si výši kapesného a nastavit pravidla.