Skalka jako ozdoba každé zahrady.

Chtěli by jste mít na zahradě krásně rozkvetlou skalku, ale nevíte jak na to? Vybudovat si skalku je opravdu náročné a vyžaduje to spoustu znalostí a trpělivosti. Pro začátečníky se doporučují převážně odolné a otužilé rostliny, zkušení zahrádkáři už si mohou troufnout i na exotické rostliny.
 skalka

Skalku můžete začít budovat  klasicky ve svahu, nebo i na rovince. Záleží jen na vašich možnostech a preferencích.  Nejoblíbenější rostliny ve skalkách jsou bohatě kvetoucí trvalky, které tvoří trsy a jsou vzrůstově celkem malé. Nevyplatí se ihned zkoušet exotické rostliny, ty přenechejte radši zkušenějším a radši se dejte vyzkoušenou cestou tradičních skalniček. 
Při výběru vhodných rostlin je třeba zvážit, co která rostlinka potřebuje. V úvahu musíme vzít světlo, vlhkost a typ půdy. Vybrané rostliny by měly být podobného vzrůstu, aby si vzájemně nestínily. Vyhnout bychom se měli rostlinám, které se nekontrolovatelně rozrůstají nebo vysemeňují, protože utlačují ostatní rostliny.
Před založením skalky je velmi důležité vybraný prostor pečlivě odplevelit, nesmíme zapomenout vytrhat především popínavé kořeny některých vytrvalých travin, protože ty se potom ze skalky těžko odstraňují. Vhodné je použít i geotextílii, která zabrání prorůstání plevele.
Po výběru a vysazení skalniček, je vhodné nasypat kolem rostlinek kamennou drtí, která zabrání tomu, aby se listy dotýkaly vlhkého povrchu, stíží přístup slimákům a také zamezí prorůstání plevele. 

Skalničky

Do skalek můžete zasadit i okrasné traviny, které jsou ozdobou po celý rok. Je ale vhodné vybírat takové, které přes zimu nezmrznou, například kostřavu, ostřici nebo metlici. Ozvláštnit skalku můžete i zakrslými dřevinami, vybírat můžete z listnatých i jehličnatých stromů. Opět je potřeba vzít v úvahu prostor který máte a potřeby daného stromu.
Protože většina skalniček přes léto nekvete, je dobré skalku osadit i letničkami, které svým vzrůstem nenaruší vzhled skalky.