Je lepší elektrocentrála profi nebo stačí obyčejná?

Asi nikdo z nás neplatí rád účty. A to platí i o těch za elektřinu. Nelze se tedy divit, že se je lidé pokouší co možná nejvíce snížit. Zde pak máme hned několik možností.

Tou asi nejpoužívanější je používání takzvaných „úsporných“ spotřebičů, které spotřebovávají méně elektrického proudu. To je asi také to nejrozumnější řešení, ačkoliv je fakt, že jejich cena nebývá často nejmenší.

elektrikar2

Další možností je využití nejrůznějších speciálních tarifů, které poskytovatelé elektřiny nabízí. Známý je například noční proud, kdy je cena přes den, kdy se používá elektřina nejvíce, nízká, avšak v noci, kdy lidé spí, se zvyšuje.

Ovšem ani to každému nestačí. Mnozí lidé považují za nejlepší řešení vyrábět si elektřinu sami. A to je samozřejmě možné. V nedávné době byly velmi populární solární panely, avšak ty se ukázaly jako málo účinné – zkrátka nejsou schopny vyrobit dostatek proudu, aby pokryl spotřebu.

Proto se více využívají klasické generátory. Zde je však nutné si uvědomit, že ty využívají palivo, které je nutné kupovat. Přesto se to může ukázat jako nejlevnější řešení.

Otázkou ovšem je, který generátor koupit. Na trhu je k dostání mnoho modelů za nejrůznější ceny. Můžeme se tedy rozhodnout, zda bude naše elektrocentrála profi, tedy značková, nebo zda si vezmeme nějaký levný, neznačkový model.

elektrikar4

To druhé řešení je samozřejmě levnější. Navíc je fakt, že podobně jako u oblečení, i zde se částečně platí i za značku. Avšak zde jsou i jiné věci, které je potřeba vzít v úvahu.

Dražší modely bývají zpravidla efektivnější. To znamená, že mají jednak delší životnost, a za druhé i vyšší výkon při nižší spotřebě paliva. Tím pádem vás její provoz vyjde levněji, než kdybyste použili ten nejlevnější model. Navíc se také tak snadno neporouchá.

Nakonec pak záleží na vás, jaké řešení zvolíte. Vždy je však dobré si vše napsat a spočítat, abyste později nelitovali.