Jak pečovat o orchideje

Tyto zajímavé rostliny můžete najít v mnoha barevných variantách a velikostech, které dokážou vytvořit nádhernou dekoraci a atmosféru. Orchideje však vyžadují i dodatečnou péči, pokud jsou splněny základní podmínky pro růst – světlo, teplotu a vlhkost.
růžové květy orchideje
Většina orchidejí vyžaduje vlhkost a dobré odvodnění. Existuje několik typů pěstebních substrátů vhodných pro orchideje – kůra jedle, rašelina, korek, kamínky, dřevěné uhlí či písek. Základní směs se skládá z hrubého perlitu, kůry jedle a rašeliníku. Můžete přidat uhlí, což ale není vyžadováno. Obecně platí, že různé stupně hrubosti závisí na druhu. Například Phalaenopsis se obvykle pěstují v hrubém substrátu, zatímco Cattleyas ve středním a mladé rostlinky v jemném.
Orchideje vyžadují mělkou sadbu. Umístěte je nejlépe k jižním oknům či do jižních místností. Tyto rostliny preferují přímé světlo, stín nesnesou. Nicméně, příliš světla může vést k zasychání listů.
Pro pěstování v interiéru je důležitá také teplota. V průběhu vegetativní fáze ji vyhovuje široké spektrum, zatímco v průběhu kvetení vyžaduje noční teplotu alespoň o 15°menší.
Je nutné dodávat dostatečné množství vody, ale mezi zálivkami necháme rostlinu vyschnout. Kontrolovat závlahu můžeme tak, že strčíme palec do pěstebního substrátu – pokud je suchý, dodáme trochu vody.
Vlhkost potřebují orchideje okolo 50-70%. Zvýšit tuto hodnotu můžete umístěním naplněné misky s vodou pod rostlinu, denním užíváním rozprašovače či opatřením zvlhčovače vzduchu.
Hnojení probíhá 1-2x týdně, pokud nasazují nové výhonky, jinak 1-2x za měsíc.
bílo fialová orchidej
Jednou za dva roky je nutné orchidej přesadit. Pokud vaše rostlina přestala kvést, ale všechny podmínky jsou splněné, může být přesazení nezbytné.
Dávejte pozor i na příznaky nemocí a škůdců – červi, mšice. Těch se zbavíte buď omytím či pořízením insekticidů.