Betonové ploty na Plzeňsku rostou již řadu let

Betonové ploty Plzeň se v této lokalitě začaly objevovat již před několika lety. Přináší celou řadu pozitivních vlastností, s nimiž mohou konkurovat jiným materiálům a technologiím. Je to v podstatě velmi jednoduchý montážní systém desek a sloupků, s nimiž docílíte vlastností podobných klasickému zdivu z cihel, a to rychle, efektivně, s minimálními nároky na údržbu a s dlouhou životností. Co je na betonovém oplocení zásadní a proč se tento způsob ujal již na mnoha místech?

plot z betonu

Nepotřebujete masivní základy – každá stavba z cihel, kamenů, odlévaných tvárnic a podobných stavebních segmentů vyžaduje pevný základ, jinak by se zřítila. Základy musí odpovídat tloušťce a výšce oplocení, tedy zpravidla se jedná o souvislý vybetonovaný pruh, hluboký alespoň 70 cm. S betonovými ploty toto odpadá, tam se hloubí pouze základové otvory kruhového průřezu pro opěrné sloupky, v dvoumetrových rozestupech. Jestliže si troufnete na vybudování základů pro betonový plot sami, pak skutečně stačí jen pár kruhových výkopů, čímž ušetříte spoustu času i financí.

betonová zídka

Stavba jde rychle od ruky – jedinou nevýhodou této technologie je její hmotnost, každý z dílů totiž váží téměř metrák, ovšem je to ona druhá strana mince rychlosti výstavby. Ta je skutečně značná, neboť po zabetonování sloupků do země se pak do drážek ve sloupcích jednotlivé desky jen zasouvají a není nutné je lepit či tmelit. Desky mají rozměry 200 x 50 cm a tak jistě dokážete odhadnout, že kdybyste takové plotové pole stavěli z cihel, bude to trvat mnohem déle.

Beton a dřevo se k sobě hodí – docela často se dnes desky z betonu kombinují se dřevem, tímto způsobem vznikají zajímavé variace o různých výškách, různě vyskládaných latí, vodorovných i svislých. Velmi působivé je volit odlišné barvy betonu a dřeva, zvláště tehdy, jestliže výrazně kontrastují.