Bylinková spirála plná života

Možná se stalo, že najednou máte v rámci rekonstrukce domu či úpravy pozemku k dispozici poměrně dost různě velkých kamenů. Je poměrně jedno, o jaký druh se jedná, ale zaručeně překáží a pozemek po vykopání či jejich nakupení prostě hyzdí. Co s nimi? Vyvézt na skládku? Ne, existuje zajímavý způsob, jak je využít!

I na malé zahrádce zajisté oceníte skalku či místo, kde můžete pěstovat různé druhy bylin na jednom místě. Najděte si proto místečko, které by se pro takové pěstování hodilo. Nejlepší je, když je v polostínu. Jedna část na slunci, další většinu dne ve stínu. Takové místo je naprosto optimální k vytvoření kamenné bylinkové spirály.

Vyznačení základu spirály

Co budete potřebovat?

Velké množství různě velkých kamenů, suť či drobnější kamínky, případně i staré cihly. Několik dřevěných kolíků, dlouhý motouz a samozřejmě trochu písku a zeminu či substrát. Pak už stačí trocha trpělivosti, bylinky či květiny dle výběru a může se začít.

Jak na to?

Základ je ještě poměrně jednoduchý, ale důležitá je při tom přesnost. Na vybraném místečku do středu zabodněte jeden dřevěný kůl. To bude střed spirály. Nyní v menším kruhu kolem tohoto kůlu začněte zabodávat další, kterými vyznačíte v rozšiřujících se kruzích náznak podoby šnečí ulity. Doporučuji mezi jednotlivými značkami roztáhnout motouz, jelikož tím snadno zjistíte, kde jsou nerovnosti a nesouměrnosti. Ty jednoduchým posunutím kolíků vyrovnáte. Hlavní je, aby na první pohled vypadal vyznačený prostor souměrně.

Dávejte si ale pozor i na to, aby ona šnečí spirála nebyla moc rozměrná. Stačí prostor o průměru maximálně 1,5 metru. Z okraje musíte být schopni dosáhnout do středu budoucí bylinkové spirály. A vlastně nejen do středu, ale na všechna vzdálená místa.

Nyní přišel čas na vyskládání kamenného kruhu. Začněte hezky od středu a v jedné řadě přímo pod kolíky a motouzem vyskládejte větší kameny. V tuto chvíli máte již kameny vyznačenou oblast, kolíky a motouz můžete dát stranou.

Jakmile máte takto vyznačený základ, na kamennou spirálu vyskládejte další řadu kamenů. Zde je potřeba trochu zručnosti, jelikož musíte vybrat takové kameny a umístit je tak šikovně, aby se celá stavba nezřítila. Jakmile máte dokončenou další řadu, posuňte se od venkovního ukončení spirály o zhruba metr a na zbytku opět vyskládejte řadu kamenů. Nyní se posuňte o další metr a skládejte dál. Důležité je, aby se spirála jakoby postupně zvyšovala do středu. Nebojte, i kdyby kameny nebyly moc stabilní, hlína je ke konci utěsní.

Ve chvíli, kdy máte základ vystavěn, použijte menší kamínky, suť či rozbité cihly na drenážní spodní vrstvu. Stačí, aby tato vrstva zakryla zem. Na tuto vrstvu pak začněte dávat písek smíchaný se zeminou, případně substrát a zeminu samostatnou. Záleží opět na výběru bylinek.

Jakmile máte celou spirálu již hotovou, nesázejte hned bylinky. Počkejte do prvního deště či výtvor pořádně zalijte. Zemina se slehne a je možné, že bude potřeba místy doplnit.

Základ bylinkové spirály

Jaké bylinky vybírat a kam je sázet?

To je poměrně snadné. Můžete vybírat ty, které mají rády sucho, i ty, které potřebují mokřejší místa. Stín i slunce, mokro i suchá místa na takovéto spirále najdete. Ve středu, v nejvyšším místě, počítejte s tím, že se jedná o sušší oblast, která je prohřívána sluncem i zvenčí. Naopak u samého ukončení skalky je místo, které zůstává dlouho vlhké. Zkuste experimentovat třeba i s kombinací s okrasnými květinami, jen nechávejte bylinkám dostatek prostoru k růstu.

Navíc, takováto kamenná spirála poskytuje parádní domov i hmyzu či ještěrkám! Vdechněte tedy své zahradě život!